Nowe sensacyjne odkrycie.
Dodane przez Andrzej Nowak dnia Maj 13 2020 21:55:53


Treść rozszerzona
Nowe sensacyjne odkrycie.

Bardzo rzadko pojawiają się na rynku VORLAUFERY ( PREKURSORY) a jeżeli już się pokażą to osiągają stosunkowo wysokie ceny. Wpływ na to ma bardzo krótki okres obowiązywania tj. 12.02.1920 r – 19.02.1920 r. a więc od daty przejęcia pełnej władzy przez Międzysojuszniczą Komisje Rządzącą i Plebiscytową do czasu pojawienia się na Górnym Śląsku znaczków wydrukowanych we Francji z przeznaczeniem dla obszaru Plebiscytowego a obowiązujących od 20.02.1920 r.

Do czasu pojawienia się znaczków Plebiscytowych dopuszczalne było stosowanie na tym obszarze znaczków Rzeszy Niemieckiej. Mimo tak krótkiego czasu korespondencji tej powinno znajdować się w różnych domowych archiwach i zbiorkach stosunkowo dużo. Dlaczego więc nie pojawiają się na rynku??? Przyczyną tego jest zapewne słaba wiedza na temat tego krótkiego okresu jak również słaba wiedza na temat zakresu Obszaru Plebiscytowego i miejscowości wchodzących w skład tego Obszaru.

To olbrzymia szansa dla badaczy i osób poszukujących okazji filatelistycznych.

Ostatnio w Internecie pojawiła się oferta sklepu z Berlina zajmującego się sprzedażą pocztówek pięknej pocztówki z Gliwic w cenie 10 EUR ( przesyłka w cenie) przedstawiającą nieistniejącą już fabrykę ceramiki przy dzisiejszej ulicy Traugutta w miejscu której znajduje się obecnie Centrum Handlowe FORUM . Jednakże o wiele ciekawsze dla filatelisty był rewers pocztówki z rzadko stosowanym znaczkiem nr Mi 108 o nominale 15 Pfg skasowany stemplem o nr 089.15 Gleiwitz typu E1m z dnia 12.02.1920 2-3 N a więc FDC z pierwszego dnia obowiązywania wyceniany na 4000 PLN.

Marian Biesiada