UNIKALNY LIST POCZTY MILITARNEJ 120 DO MISJI NOLLET.
Dodane przez Andrzej Nowak dnia Marzec 05 2020 18:01:16


Treść rozszerzona


UNIKALNY LIST POCZTY MILITARNEJ 120 DO MISJI NOLLET.

Nowe odkrycie na rynku filatelistycznym z okresu Plebiscytu na Górnym Śląsku.

List wysłany w dniu 8 czerwca 1921r. ze stemplem poczty polowej angielskiej 120 z wyróżnikiem A. Na kopercie stempel nadawczy D.A.D.R.T./UPPER SILESIA/8JUN1921. Skrót ten to; Deputy Assistant Director of Railway Transport czyli Zastępca Asystenta Dyrektora Służby Transportu Kolejowego . Gunnar Gruber w swojej książce o pocztach wojskowych w okresie Plebiscytu Śląskiego wspominał o tym stemplu oraz reprodukował jego wzór. Niestety do czasu odkrycia prezentowanego listu stempel ten na oryginalnej przesyłce z tego okresu był nieznany.

Adresatem jest Komendant Boudot z Międzynarodowej Komisji Alianckiej Kontroli Militarnej pod przewodnictwem francuskiego Generała Charlesa Nollet, której zadaniem była kontrola działań wojsk alianckich na terenie objętym Plebiscytem.

Największą jednak zagadką jest czerwony stempel SIGNALS CONTROL z datą 9.JUN.1921. Nie spotkałem się dotychczas z tym stemplem. Z dużym prawdopodobieństwem można jednak stwierdzić, że jest to stempel odbiorczy z Biura Pocztowego Komisji odebrany w dzień po nadaniu tj. w dniu 9 czerwca 1921 roku.

Zapewne ten unikalny list należy zaliczyć do pereł filatelistyki Śląskiej.

Marian Biesiada...