Noworoczne życzenia i filatelistyczne podsumowanie
Dodane przez Andrzej Nowak dnia Luty 05 2020 18:21:32


Treść rozszerzona


Noworoczne życzenia i filatelistyczne podsumowania

W piątek, 17 stycznia 2020 r., w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie odbyło się spotkanie noworoczne kępińskiego Koła Polskiego Związku Filatelistów im. T. P. Potworowskiego

Uczestników spotkania, wśród których znaleźli się kępińscy filateliści oraz ich długoletni przyjaciele i współpracownicy, powitał prezes Zarządu Koła PZF im. T. P. Potworowskiego w Kępnie Edward Stankowiak.

- Dzisiejsze spotkanie jest naszym pierwszym styczniowym spotkaniem, które być może zapoczątkuje nową tradycję spotkań noworocznych, do tej pory były to bowiem grudniowe uroczystości wigilijne – wyjaśniał prezes. - Chcemy złożyć sobie życzenia pomyślności w nowym roku i nakreślić plany dotyczące naszej działalności. Wydarzenie ma uroczysty charakter, a dodatkowo jest okazją do promocji nowo wydanego „Albumu Filatelistyki Ziemi Kępińskiej”.

Promocji książki autorstwa E. Stankowiaka, prezentującej działalność wydawniczą kępińskiego Koła PZF, które w 2018 roku świętowało 60-lecie istnienia, towarzyszyły możliwość obejrzenia zbiorów filatelistycznych i wysłuchania ciekawych opowieści dotyczących prezentowanych eksponatów.

- Dzisiejsza data jest wyjątkowa dla historii naszego miasta, 17 stycznia przypada bowiem 100-lecie powrotu Kępna do Polski. Dla uczczenia tej rocznicy wspólnie z Pocztą Polską, naszymi wypróbowanymi przyjaciółmi - naczelnikiem Poczty w Kępnie Andrzejem Weissem i niezastąpioną Marią Maciejewską - przygotowaliśmy kopertę okolicznościową wraz ze znaczkiem personalizowanym –
poinformował E. Stankowiak. Kopertę i znaczek upamiętniające powrót Kępna do Macierzy zakupić już można w kępińskiej placówce Poczty.

Dodatkowo, specjalnie dla uczestników uroczystości w PBP przygotowana została niespodzianka. W ich ręce trafiła opatrzona datownikiem numerowana koperta okolicznościowa, na której znalazła się informacja o noworocznym spotkaniu kępińskich filatelistów i ich przyjaciół połączonym z promocją książki.

Tego dnia podsumowana została działalność kępińskich filatelistów w trakcie 4-letniej kadencji. - Sporo się przez ten czas działo, a ostatnio jesteśmy dumni z tego, iż udało nam się za pośrednictwem naszego krajana, znanego artysty Zdzisława „Chico” Mikołajczaka nawiązać kontakt z filatelistami z niemieckiej miejscowości Kempen, która w połowie XIX wieku w zaborze pruskim otrzymała kodowy numer 711. Nasze Kępno miało wtedy numer 712, czyli sąsiadujemy w tym wykazie – informował E. Stankowiak.

W ciągu minionej kadencji filateliści zorganizowali w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie 11 pokazów i wystaw filatelistycznych. - Mogliśmy tego dokonać, dzięki uprzejmości dyrektora biblioteki Wiesława Walasa, który nas przygarnął i umożliwił spotkania – zaznaczył E. Stankowiak. - Poza przedsięwzięciami organizowanymi w bibliotece odbyły się też duże wystawy filatelistyczne w Bralinie i Perzowie, które cieszyły się dużym powodzeniem. Ponadto wspólnie z Tadeuszem Hanuszewiczem zostaliśmy zaproszeni do stworzenia wystawy filatelistycznej o samochodach oraz ekspozycji modeli w muzeum w Sycowie. Mieliśmy również wystawę w Ostrzeszowie – relacjonował prezes.

W wyniku przeprowadzonych tego dnia wyborów prezesem Zarządu Koła na kolejną kadencję pozostał E. Stankowiak, a skarbnikiem Maciej Nowak.

Uroczyste spotkanie zwieńczone zostało degustacją pysznego tortu, ufundowanego przez najmłodszą z grona kępińskich filatelistów Annę Lemiesz....