Okolicznościowe podlepki pod nalepki polecenia z kodem kreskowym (2006-2012) - katalog
Dodane przez Andrzej Nowak dnia Grudzień 22 2019 19:29:19


Treść rozszerzona
Okolicznościowe podlepki pod nalepki polecenia z kodem kreskowym (2006-2012) - katalog
W 2006 roku PPUP (Państwowe Przedsiębiorstwo Użyteczności Publicznej) Poczta Polska wprowadziła do użytku nowy rodzaj nalepek na listy polecone. Tradycyjną tzw. imienną nalepkę polecenia z PNA i nazwą urzędu pocztowego zastąpiła nalepka w kodem kreskowym. Była ona usprawnieniem w pracy dla pracowników poczty gdyż umożliwiała elektroniczną rejestrację listów poleconych w systemie komputerowym. Jednak z drugiej strony zakończyła pewną epokę w historii samej poczty jak i również wśród kolekcjonerów tych druków pocztowych. Oczywiście zmiana ta nie nastąpiła z dnia na dzień gdyż to było niemożliwe. Niemniej jednak nowe nalepki z kodem kreskowym sukcesywnie zastępowały stare, których nakłady się wyczerpywały.
Zmiana ta pociągnęła za sobą również kres tradycyjnych okolicznościowych nalepek polecenia (poniżej kilka z nich). W dniu 24 lutego 2006 roku Pocztowe Centrum Filatelistyki zamieściło za pośrednictwem portalu www.kzp.pl następujący komunikat: „Pocztowe Centrum Filatelistyki informuje, że z uwagi na warunki technologiczne zawiesza na okres sześciu miesięcy wydawanie zgody na wykonanie i stosowanie dotychczasowych okolicznościowych nalepek polecenia "R". Powyższa decyzja jest podyktowana wejściem w życie nowego wzoru nalepki polecenia "R" z kodem kreskowym.”
Jednak życie pokazało, że nie cierpi próżni. Nieco ponad miesiąc później powstała podlepka okolicznościowa, na którą wklejało się nową nalepkę polecenia z kodem kreskowym.
Spis wszystkich podlepek okolicznościowych wydanych przez Pocztę Polską w latach 2006-2012 zawiera poniższy katalog. Udało się go wydać dzięki dofinansowaniu z Funduszu Wydawniczego ZG PZF. Kwota którą zostało wsparte to wydawnictwo pokryła 75% kosztów.
Osoby zainteresowane nabyciem publikacji (poniżej okładka + przykładowa strona z katalogu) mogą uzyskać szczegóły pod adresem email: adamszuler@wp.pl
Koszt katalogu 25 zł + wysyłka.

Adam Szuler