List Parytetyczny z Gliwic z zawartością.
Dodane przez Andrzej Nowak dnia Lipiec 31 2019 19:07:05


Treść rozszerzona
List Parytetyczny z Gliwic z zawartością.

W okresie przedplebiscytowym Komitety Parytetyczne miały min za zadanie wysłanie do wyborców zakwalifikowanych do kategorii B tj urodzonych na Śląsku ale nie zamieszkałym na tym obszarze, informację o dopuszczeniu ich do wyborów z oznaczeniem kategorii, nr obwodu oraz nr pozycji pod którym się znajduje. W kopercie wszystkie te dane były umieszczone w Przepustce służącej za wykaz głosowania.

Listów takich wysłano ponad 182.000.

Najczęściej koperty takie rozrywano i pobierano zawartość a koperty wyrzucano. Musimy wziąć pod uwagę, ze listy wysyłane były do prostych robotników, którzy emigrowali w poszukiwaniu pracy i raczej nie byli skłonni archiwizować koperty. Z tej to przyczyny koperty takie stanowią olbrzymia rzadkość a z niektórych Komitetów są w ogóle nieznane. Każde pojawienie się na rynku jest sensacją.

W tym wypadku mamy jednak do czynienia z niezwykłym przypadkiem zachowania koperty i przesłanej w niej Przepustki. Można to uznać za UNIKALNY przypadek. Osobiście nie spotkałem się z takim kompletem. Warto zaznaczyć, że tylko w Gliwicach na rewersach kopert odbijano stempel z oznaczeniem Okręgu Wyborczego ( w tym wypadku VIII ).

Marian Biesiada