Niecodzienna wiadomość trafiła do filatelisty
Dodane przez Andrzej Nowak dnia Kwiecień 10 2019 20:01:16


Treść rozszerzona
Niecodzienna wiadomość trafiła do filatelisty

Prezes kępińskiego Koła Polskiego Związku Filatelistów Edward Stankowiak opowiada o przypadkowym znalezisku, które niespodziewanie okazało się cennym nabytkiem filatelistycznym oraz o fascynującej różnorodności tzw. poczt specjalnych

Nieprawdopodobny zbieg okoliczności sprawił, że właśnie do rąk Edwarda Stankowiaka, przed którym tajemnic nie ma żaden sposób przesyłania lisów, trafiła wiadomość wysłana nietypowo, bo za pomocą baloników. - 23 września ubiegłego roku wyszedłem przed swój dom w Kępnie i zauważyłem, że w trawie leżą 2 smutne baloniki, do których na białych wstążeczkach przywiązana była kartka papieru – opowiada filatelista. - Chciałem to po prostu posprzątać, myśląc, że to są jakieś przypadkowe śmieci. Podniosłem, żeby wyrzucić do kubła, ale zauważyłem, że na kartce jest wizerunek pary młodej i jakiś napis w języku niemieckim.
Pan Edward zabrał znalezioną kartkę i baloniki do domu. – Dopiero tam zorientowałem się, że jest to list wysłany dzień wcześniej, 22 września 2018 r., drogą powietrzną za pomocną tych dwóch baloników. Nie znam języka niemieckiego i dlatego musiałem poprosić o pomoc mieszkającego w Niemczech kępnianina, twórcę reliefów Zdzisława „Chico” Mikołajczaka. Kiedy spotkałem go po pewnym czasie, zrobił ksero tej wiadomości i zobowiązał się, że dostarczy go do autorów, ponieważ na tym liście podany był adres kontaktowy – relacjonuje.
Z. Mikołajczak, jak obiecał, tak zrobił, a następnie wyjaśnił panu Edwardowi, kto i dlaczego wysłał wiadomość w tak nietypowy sposób. List wysłany został w trakcie przyjęcia ślubnego pary młodej z miejscowości Chemnitz w Niemczech (dawny Karl-Marx-Stadt). - Okazało się, że w dniu swojego ślubu para młoda wypościła w powietrze 68 listów, żeby powiadomić świat o swoim szczęściu. Ten list dotarł do nas po pokonaniu ponad 400 kilometrów w przeciągu jednej doby, w krótkim czasie pokonał taką daleką podróż. Podobno na tej kartce jest zaproszenie na obiad, ale za późno to zrozumiałem i było trochę za daleko... - mówi ze śmiechem E. Stankowiak.
Po otrzymaniu wiadomości o odnalezieniu listu w Polsce autorzy wiadomości przesłali podziękowania na widokówkach. Taką formę wyrażenia wdzięczności zasugerował „Chico”, który opowiedział im o filatelistycznym hobby pana Edwarda, zaznaczając, że widokówka ze znaczkiem i stemplem pocztowym będzie dla znalazcy wiadomości cenną pamiątką. - Pierwsza odezwała się do mnie mama panny młodej, która piękną polszczyzną podziękowała za przekazanie wiadomości. Okazało się, iż list, który do nas dotarł był piątym, który dotarł do kogoś, kto potwierdził, że go odnalazł. Ucieszyli się tym bardziej, że przesyłka, którą znalazłem dotarła najdalej od miejsca, w którym została „nadana”. Kolejne kartki z podziękowaniami przysłane zostały przez rodziców pana młodego i parę młodą.
Podkreślić trzeba, że dzięki temu, iż poczta balonikowa - bo tak właśnie nazywa się ten sposób przesyłania listów - trafiła do rąk znawcy filatelistyki stała się kolejnym eksponatem w jego kolekcji. - Jeżeli chodzi o przesyłanie listów, wiadomości, znane są tak zwane poczty specjalnie – tak się nazywa ten dział filatelistyki - opowiada o swojej pasji. - Istnieje kilkadziesiąt sposobów wysyłania różnych informacji. W ramach poczty specjalnej można spotkać pocztę np. psich zaprzęgów, szybową, czyli przewożoną z jednego szybu do drugiego szybu w kopalni, podwodną. Pocztę można przewieść okrętem podwodnym, są poczty piesze, pielgrzymkowe, konne, dyliżansowe, kolejowe, samolotowe, kosmiczne, gołębie... Traf chciał, że pan Edward kompletuje właśnie zbiór związany z tego typu pocztami, tzw. specjalnymi. - Pracuję nad eksponatem filatelistycznym pod tytułem poczty specjalne. Moim marzeniem jest zebrać 79 rodzajów, a jestem na etapie około 60 różnorakich poczt.
Przesyłanie i kompletowanie wiadomości przesyłanych pocztą specjalną dla członków Polskiego Związku Filatelistów stanowi jedną z dziedzin ich filatelistycznych zainteresowań.
- Z okazji jubileuszy naszego koła filatelistycznego organizowaliśmy różnorodne poczty specjalne – informuje prezes kępińskiego Koła PZF. Była to poczta balonowa – list przesyłany został balonem „Piaski”, który z Kępna doleciał pod Wieruszów, a wcześniej we współpracy z filatelistami z Ostrzeszowa zorganizowana została poczta dyliżansowa, a także, właśnie, balonikowa. Kępińscy filateliści przewozili również pocztę zabytkowym mercedesem z 1929 roku.
Świetnej zabawie i oryginalnym pomysłom towarzyszą jednak restrykcyjne zasady. - Jest ściśle określona procedura i trzeba jej skrupulatnie przestrzegać, jeżeli traktuje się te pamiątki jako część kolekcji filatelistycznej, a wiele osób zbiera tego rodzaju walory pocztowe, powstałe dzięki takim przewozom - zaznacza pan Edward.
Znaleziony przez niego list, który pocztą balonikową dotarł do Kępna z Niemiec jest kolejnym przykładem pomysłowości, jaką wykazują się ludzie przesyłający wiadomości. - Jest naprawdę wiele ciekawych form poczty, nie tylko dobrze nam znany listonosz z torbą - przekonuje pasjonat filatelistyki z Kępna. - Cieszę się, że mogłem sprawić radość młodym ludziom, którzy rozpoczynając nową drogę życiową, postanowili podzielić się swoim szczęściem ze światem w ten oryginalny sposób. Życzę im wiele szczęścia i wielu lat wspólnego udanego życia - podsumowuje E. Stankowiak, a do jego życzeń dołącza się cała Redakcja „Tygodnika Kępińskiego”.

Magdalena Bendzińska