Trzej Królowie na kartkach maksimafilii
Dodane przez Andrzej Nowak dnia Grudzień 18 2010 20:59:15
Trzej Królowie, Trzej Mędrcy, Trzej Magowie, (gr. μάγοι [magoi]) - w tradycji chrześcijańskiej trzej Mędrcy ze Wschodu (magowie, kapłani religii zaratusztriańskiej, astrologowie), którzy udali się do Betlejem, aby oddać pokłon narodzonemu Jezusowi, święci katoliccy, prawosławni oraz w starożytnych kościołach Wschodu.

Historia
Marco Polo w podróży swojej na Daleki Wschód (XIII wiek) pisze w swym pamiętniku: "Jest w Persji miasto Savah, z którego wyszli trzej Magowie, kiedy udali się, aby pokłon złożyć Jezusowi Chrystusowi" (Seuva w ówczesnej Persji, obecnie w Iranie).

Biblia nie wymienia ich imion ani liczby, wymienia ich jako astrologów pochodzących ze Wschodu (przekłady: BT; Wolniewicz; Gryglewicz), mędrców ze Wschodu (BT); w zachodnim chrześcijaństwie popularnie nazywani imionami Kacper, Melchior i Baltazar wg tradycji, jaka narodziła się w średniowieczu.

Pamiątką tej historii jest uroczystość liturgiczna w Kościele katolickim Objawienia Pańskiego obchodzona 6 stycznia, w Polsce nazywana potocznie świętem Trzech Króli.

W Cerkwi prawosławnej Objawienie Pańskie świętuje się jako Epifanię, jedno z 12 głównych świąt, 6/19 stycznia[1], tj. 6 stycznia wg prawosławnej liturgii posługującej się kalendarzem juliańskim, a 19 stycznia wg obowiązującego kalendarza gregoriańskiego.

Opis pokłonu w Ewangelii Mateusza
Opis pokłonu Mędrców znajduje się tylko w Ewangelii Mateusza (Mt 2,1-12)

Ewangeliczna historia Mędrców (astrologów, magów) opowiada o cudzoziemcach (ich liczba nie jest znana - w przekazach biblijnych mówi się jedynie o trzech darach i to na tej podstawie wysnuwa się potocznie przyjętą liczbę trzech mędrców)[3], którzy, wiedzeni gwiazdą, wyruszyli w drogę do Betlejem, które wyznaczyli jako miejsce narodzin na podstawie proroctwa w Księdze Micheasza (Mi 5, 1)[4], aby złożyć pokłon i dary narodzonemu królowi żydowskiemu. Po drodze wstąpili na dwór Heroda. Ten, usłyszawszy nowinę, w narodzonym upatrywał rywala. Mędrcy, wg ewangelii weszli do domu, w którym przebywali Maria i Józef z Jezusem, ofiarowali mu mirrę, złoto i kadzidło (kadzidło i mirra była wówczas w cenie złota, tę aromatyczną żywicę z rzadkich drzew palili w swoich pałacach jedynie najzamożniejsi ludzie). Otrzymawszy podczas snu wskazówkę, aby nie wracali do Heroda, pielgrzymi wyruszyli z powrotem do swych krajów inną drogą.


czytaj więcej

Źródło: www.wikipedia.pl