PZF Okręg Śląsko-Dąbrowski Ogólnopolski Klub Zainteresowań Filatelistycznych Silesiana

  • Polski
  • Angielski
  • Hiszpański
  • Francuski
  • Niemiecki

Aktualnie online

Gości online: 31

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 17
Najnowszy użytkownik: Tadeusz Kulik

Kalendarz

Po Wt śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

ZegarAnkieta

Jak oceniasz stronę "Silesiany"Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.

Licznik

free counters

Metalowe Kapsle

Kolekcjonerstwo

Nieznany list polecony poczty polowej 184.
Dodane przez Andrzej Nowak, dnia 28.01.2020 10:27 Kategoria: Silesiana Artykuły
Silesiana Artykuły

Nieznany list polecony poczty polowej 184.
Listy Poczty polowej 184 wojsk francuskich stacjonujących w okresie Plebiscytu Śląskiego na Śląsku są dość często spotykane w odróżnieniu od poczty polowej wojsk angielskich czy tez korespondencji włoskiej ( włosi nie posiadali w tym okresie na Śląsku własnej poczty polowej).
Oczywiście ta pozorna duża ilość może dotyczyć całości znanej korespondencji, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę różnorodność typów stempla poczty 184 oraz układu zastosowanych kombinacji „gwiazdek” na stemplach oraz 6 typów nadruków kopert firmowych, to okazuje się, ze wśród tej stosunkowo dużej ilości korespondencji niezwykle trudno zdobyć wszystkie możliwe typy stempli i kopert.
Absolutna rzadkością wśród tej korespondencji są listy ofrankowane znaczkami opłaty poczty francuskiej. Cała korespondencja poczt polowych francuskich była zwolniona z opłat. Dodatkowo ofrankowana była korespondencja poza granice Francji oraz opłaty dodatkowej jak np. polecenia, expres itp.
Gunnar Gruber w swojej pracy „ DIE ALLIIERTEN TRUPPEN IM ABSTIMMUNGSGEBIET OBERSCHLESIEN 1920-1922 „ wspomina, ze znane mu sa jedynie trzy koperty polecenia z dodatkowym ofrankowaniem. Wszystkie te koperty w książce są ilustrowane.
Tym większą sensacja okazał się wystawiany przez jeden z domów aukcyjnych we Francji list polecony wysłany w dniu 29.06.1920 do Billencourt ofrankowany dwoma znaczkami o wartości 30 C i unieważniony najrzadszym typem stempla TRESOR ET POSTES z dużymi cyferkami 184 w układzie gwiazdek +/X. Wyróżnikiem tego listu jest jednak nadawca: czerwony okrągły dwuobrączkowy stempel o treści –
CROIX ROUGE FRANCAISE*S.S.B.M* W środku dwuobrączkowego stempla znak krzyża i napis CERCLES CANTINES. Nadawca jest więc Francuski Czerwony Krzyż a skrót S.S.B.M. czyli Societe de secours aux blesses militaires oznacza Stowarzyszenie pomocy dla rannych wojskowych.
Jest to jak dotychczas jedyny znany list z tym stemplem a 5 list polecony ( dwa listy polecone znajdujące się w Polskich zbiorach nie są ilustrowane i uwzględnione w w/w dziele). Czwarty z listów opisany był w jednym z poprzednich artykułów. Znane są również 2 listy polecone ze znaczkami dopłaty ( listy te również do czasu powstania książki były przez G. Grubera nieznane).
Należy cieszyć się, że tak unikalny walor znalazł się w Polskim zbiorze.

Marian Biesiada
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Copyright 2009 Polski Związek Filatelistów - Okręg Śląsko Dąbrowski. Wszystkie praca zastrzeżone.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2009 by Nick Jones.
Design: MaGiK, Code: Seba0p