PZF Okręg Śląsko-Dąbrowski Ogólnopolski Klub Zainteresowań Filatelistycznych Silesiana

  • Polski
  • Angielski
  • Hiszpański
  • Francuski
  • Niemiecki

Aktualnie online

Gości online: 11

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 17
Najnowszy użytkownik: Tadeusz Kulik

Kalendarz

Po Wt śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

ZegarAnkieta

Jak oceniasz stronę "Silesiany"Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.

Licznik

free counters

Metalowe Kapsle

Kolekcjonerstwo

UNIKALNY LIST WYDANIA BERNENSKIEGO W POLSCE.
Dodane przez Andrzej Nowak, dnia 30.09.2019 21:56 Kategoria: Silesiana Artykuły
Silesiana ArtykułyUNIKALNY LIST WYDANIA BERNENSKIEGO W POLSCE.

Szybka sprzedaż znaczka nr 12 i brak możliwości przekazania obowiązkowych 2 arkuszy do UPU w Bernie spowodował konieczność dodruku znaczka aby spełnic wymagania UPU.
Dodrukowano więc 6 arkuszy;
2 arkusze dla UPU ( po 150 znaczków w arkuszu)
2 arkusze z nadrukiem normalnym i 2 arkusze z nadrukiem odwróconym pobrali będący przy druku urzędnicy Komisji Alianckiej.

Znaczki te stały się jednym z największych rarytasów filatelistyki Śląskiej, obiektem pożądania wszystkich filatelistów. Lesław Schmutz w swoich opracowaniach stwierdził, że widział tylko 1 list ofrankowany znaczkiem wydania Bernenskiego. Posiadał w swoim zbiorze jedną odwrotkę, którą stracił w wyniku rabunku a druga widział w zbiorze w Warszawie.

Znaczki te nie znalazły się w oficjalnej sprzedaży w okienkach pocztowych, a więc pojawienie się listu ofrankowanego tym znaczkiem można uznać wyłącznie jako list powstały z inspiracji filatelistycznej, jakkolwiek z obiegu pocztowego. No cóż urzędnik pocztowy w okienku nie był w stanie rozeznać czy kasowane na liście znaczki pochodzą z normalnego wydania ( nadruk błyszczący) czy tez z dodruku berneńskiego ( nadruk matowy).

27 września na aukcji Domu Aukcyjnego Koehlera w Wiesbaden pojawiły się dwa listy ze znaczkami wydania berneńskiego z atestami Gunnara Grubera określone w ateście jako rzadkość światowa

1 rangi. Cena wywoławcza 1000 EUR.

List nr 1 wartościowy ofrankowany znaczkiem wydania berneńskiego 12bIIa, parką z pustopolem 12aZS2 oraz znaczkami 10aIa, 10aIIa, 11aIIIa skasowany kasownikiem Deutsch Rasselwitz w dniu 4.05.1920 r.

Frankatura prawidłowa. Cena sprzedaży 1200 EUR czyli brutto ok. 1560 EUR. ( skany nr 1,2,3)

List nr 2 wartościowy ofrankowany znaczkiem wydania Bernenskiego 12bIIIb, parka z pustopolem 12aZW4 oraz znaczkami 11aIIIa, 11aIVa skasowany kasownikiem Deutsch Rasselwitz w dniu 6.05.1920 r. Na rewersie kasownik odbiorczy. Frankatura prawidłowa. Cena sprzedaży 1800 EUR czyli brutto ok. 2340 EUR. Z informacji, które po aukcji otrzymałem szczęśliwym nowym właścicielem jest filatelista z Polski.

Osiągnięte ceny przerosły moje przewidywania gdyż sądziłem, że oczywiście obydwa listy zostaną sprzedane właśnie w granicach 1200 EUR. Nie wziąłem pod uwagę gwałtownie rosnącego zainteresowania okresem Plebiscytu Śląskiego przez grono filatelistów. Różnicę w cenie mogę wyjaśnić wyłącznie kalkulacją licytujących. Przy pierwszym liście licytowano ostrożnie gdyż był w ofercie jeszcze jeden list. Licytujący sądzili, że po zakupie pierwszego druga licytacja będzie łatwiejsza, ale popełnili błąd i zapłacili 50% więcej.

Jak wytłumaczyć stale rosnące zainteresowanie tym Działem filatelistyki?

To zamknięty krótki okres działalności dotyczący kilku krajów jak Polska, Niemcy, Francja, Anglia, Włochy, USA. Zastanawiająco niskie nakłady. Proszę porównać ceny np. 10- koronówki i jej nakład do bardzo niskiej ceny znaczka wydania berneńskiego – 300 sztuk nakładu – cena rynkowa ok. 500-800 EUR. Ile z tych znaczków zostało użytych na listach???? Cena brutto 1560 do 2340 EUR jest i tak bardzo niska w porównaniu np. do masowych listów Zn nr 1 czy tez ceny samej 10-koronówki. Znaczki z okresu Plebiscytu Śląskiego mają więc niezwykły potencjał kapitałowy. Warto zwrócić uwagę na rosnące ceny wydania opolskiego, gdzie mimo gwałtownie zwiększonej ceny w Katalogu Fischera już zostały kilkakrotnie przebite.

Przykładem może być historia sprzedaży listu skasowanego kasownikiem BABITZ kr. Ratibor. Na aukcji wielu filatelistów nie zorientowało się że chodzi o Babitz z powiatu Raciborskiego. Kupił go filatelista z Hamburga będący znanym doradcą finansowym, którego głównym obszarem zainteresowania jest Gdańsk i Memel. Natychmiast po aukcji proponowano mu odsprzedaż za 1500 EUR. Oferent spotkał się z odmową, gdyż jak mu tłumaczył nabywca taki rarytas w każdym momencie kryzysu będzie mógł spieniężyć a walor nigdy nie będzie tańszy.

Wyniki osiągane na aukcjach powinny zachęcić wszystkich polskich filatelistów a zwłaszcza filatelistów ze Śląska do zainteresowania się tym niezwykle interesującym Działem tak ważnym dla historii Polski a zachęcającym stale rosnącymi cenami.

Obserwując aukcje na Allegro można zauważyć, że filateliści nie są zainteresowani poważnymi walorami.

Już przy cenie 20 PLN przeżywają dylematy czekając na notoryczne fuksy. Niestety fuksy można trafić, ale poważnego zbioru na fuksach się nie zrobi. Tanie, masowe pozycje potrzebne są dla zapełnienia zbioru, ale z punktu widzenia rynkowego nie mają szans na odsprzedaż. Nie należy się więc dziwić, że nikt nie wystawia dobrych pozycji. Sprzedaje się więc na Ebayu lub na niemieckich aukcjach. Co ciekawe nierzadko kupują tam ci, dla których 20 PLN na Allegro to już dużo.

Marian Biesiada
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Copyright 2009 Polski Związek Filatelistów - Okręg Śląsko Dąbrowski. Wszystkie praca zastrzeżone.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2009 by Nick Jones.
Design: MaGiK, Code: Seba0p