PZF Okręg Śląsko-Dąbrowski Ogólnopolski Klub Zainteresowań Filatelistycznych Silesiana

  • Polski
  • Angielski
  • Hiszpański
  • Francuski
  • Niemiecki

Aktualnie online

Gości online: 34

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 17
Najnowszy użytkownik: Tadeusz Kulik

Kalendarz

Po Wt śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

ZegarAnkieta

Jak oceniasz stronę "Silesiany"Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.

Licznik

free counters

Metalowe Kapsle

Kolekcjonerstwo

Hossa na rynku w Dziale Plebiscytu Śląskiego.
Dodane przez Andrzej Nowak, dnia 28.05.2019 11:02 Kategoria: Silesiana Artykuły
Silesiana Artykuły

Hossa na rynku w Dziale Plebiscytu Śląskiego.
W czasach znacznie zmniejszającego zainteresowania Filatelistyką wyróżnia się jeden Dział filatelistyki jakim sa walory obejmujące obszar Plebiscytu na Górnym Śląsku. Ostatnia aukcja w Domu Aukcyjnym AIX PHILA jest kolejnym dowodem na gwałtownie rosnące zainteresowanie oraz rekordowe ceny płacone za walory. Tym razem sprzedano 100% wystawionych lotów.
Pojawiło się dużo niemieckich filatelistów zaciekawionych tym okresem a prawdopodobnie również niezwykle rosnącymi cenami. Od dwóch lat można zauważyć największy wzrost zainteresowania powiatem Tarnowskie Góry walory którego osiągają rekordowe przebicia. Stały poziom 200-230 EUR (czyli 260 – 300 EUR) osiągnęły skarty TARNOWITZ a na wspomnianej aukcji rekordową cenę osiągnął list parytetyczny z TARNOWITZ licytowany z ceny 100 EUR do 350 EUR czyli z opłatami ok. 450 EUR (skan 1). Dwa pozostałe listy parytetyczne z ELLSNIG
(skan 2) i WARMUNTOWITZ (skan 3) osiągnęły cenę 200 EUR czyli 260 EUR brutto. Zaskoczeniem dla mnie była niska stosunkowo cena w relacji do pozostałych dla najciekawszego listu parytetycznego ze ZBROSLAWITZ (skan 4) który z ceny 100 EUR licytowany był do 180 EUR czyli ok. 230 EUR. Można przyjąć, że ceny listów parytetycznych kształtują się teraz od 250 EUR do 500 EUR a w przypadku unikalnych listów pomiędzy Komitetami Parytetycznymi charakteryzującymi się brakiem opłaty pocztowej nawet 1000 EUR gdyż wszystkie zostały zniszczone oprócz kilku listów zachowanych z Komitetu Parytetycznego w Studziennicach. Jeżeli przyjmiemy, że jeszcze 2-3 lata temu Listy takie kupowało się średnio za 50 EUR to należy pogratulować osobom, które się nimi wtedy zainteresowały.
Niezwykle wysokie ceny po 1600 EUR czyli ok. 2050 EUR osiągnęły dwa zbiorki obejmujące powiaty PLESS (skan 5) i RYBNIK (skan 6).
Zbiór powiatu Pszczyńskiego obejmował wszystkie Urzędy Pocztowe funkcjonujące na tym terenie reprezentowane przez 15 skartów, 14 listów i 6 Cp. Dwie Agencje tj JANKOWICE i LONKAU były niestety tylko na wycinkach, no ale te dwie Agencje są nieosiągalne. Z tego co wiem w Polsce znajduje się tylko jeden list z LONKAU znajdujący się w świetnym zbiorze na Pomorzu.
Zbiór powiatu Rybnickiego zawierał 16 skartów, 10 listów i 4 Cp. Niestety najrzadsze tj. BARANOWITZ i PALLOWITZ tylko na wycinkach.

Na tle bardzo wysokich cen osiąganych na zachodnich aukcjach trochę śmiesznie wyglądają wyniki osiągane na ALLEGRO, gdzie nie szuka się walorów do poważnego zbioru a raczej czeka się na fuksy i aukcje zaczynające się od 1 PLN i rzeczywiście czasami udaje się zdobyć bardzo dobre kasowniki za kilka złotych. Niestety żaden szanujący się filatelista chociaż minimalnie znający temat nie wystawi dobrych pozycji za 1 PLN. Fuksy dobrze uzupełniają zbiór, ale na nich nie można tworzyć poważnego zbioru. Należy mieć nadzieję, że aukcjami tymi zainteresują się zachodni filateliści. To o tyle ciekawe, że najwyższe ceny na niemieckich aukcjach płacą właśnie filateliści z Polski. Uważam, że pośrednio przyczyną tego stanu rzeczy jest brak dostępu do literatury a zwłaszcza do Katalogu stempli Gunnara Grubera
(którego nakład się wyczerpał) a który jest doskonałym przewodnikiem (dla nie znających języka niemieckiego ) wskazującym, który kasownik posiada określoną wagę rzadkości mierzoną skalą od 5 do 280 PKT.
Oczywiście można się nie zgadzać z niektórymi ocenami, ale generalnie Katalog ten oddaje stan faktyczny. Powracając do ALLEGRO – jak np. unikat wyceniany na 280 PKT wystawiać za 1 PLN mając nadzieję, że dwóch filatelistów ustali jego cenę rynkową??? Dlatego tez masowo wystawiane są znaczki np. serii 30-40 z lipnymi gwarancjami lub bez w bardzo atrakcyjnych cenach.

Marian Biesiada

Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Copyright 2009 Polski Związek Filatelistów - Okręg Śląsko Dąbrowski. Wszystkie praca zastrzeżone.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2009 by Nick Jones.
Design: MaGiK, Code: Seba0p