PZF Okręg Śląsko-Dąbrowski Ogólnopolski Klub Zainteresowań Filatelistycznych Silesiana

  • Polski
  • Angielski
  • Hiszpański
  • Francuski
  • Niemiecki

Aktualnie online

Gości online: 8

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 17
Najnowszy użytkownik: Tadeusz Kulik

Kalendarz

Po Wt śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

ZegarAnkieta

Jak oceniasz stronę "Silesiany"Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.

Licznik

free counters

Metalowe Kapsle

Kolekcjonerstwo

Aukcja w Domu Aukcyjnym Gaertnera w dniach 18-22 lutego.
Dodane przez Andrzej Nowak, dnia 11.03.2019 11:07 Kategoria: Silesiana Artykuły
Silesiana Artykuły

Aukcja w Domu Aukcyjnym Gaertnera w dniach 18-22 lutego.

Kolejna aukcja, kolejne ciekawe pozycje z okresu Plebiscytu na Górnym Śląsku i kolejne wysokie wyniki.

Ostatnie 2-3 lata dobitnie wykazują rosnące zainteresowanie filatelistów tym okresem i mimo kryzysu dotykającego filatelistykę pokazują ze Filateliści, którzy zainteresowali się tym działem mogą liczyć na stałe rosnące ceny ich walorów, które w dalszym ciągu są poszukiwane na rynku i osiągają nieporównywalnie większe ceny niż walory innych działów nie mówiąc już o tym, ze realizacja sprzedaży w 80% nie należy do rzadkości.

Wysokie wyniki osiągane na aukcjach skłaniają wielu filatelistów oraz spadkobierców do sprzedaży walorów Śląska. Widzieliśmy to na ostatniej aukcji w Domu Aukcyjnym Gaertnera w dniach 18-22 lutego, gdzie pokazało się wiele bardzo ciekawych a w wielu wypadkach unikalnych pozycji.

Największym hitem okazał się list Firmowy 46 Dywizji Strzelców Alpejskich wysłany kurierem do Francji w dniu 13.04.1921 na Poste Restante w Paryżu i z tego tytułu opłacone opłata dodatkową.

Poczta wojskowa zwolniona była z opłat pocztowych w ramach Francji i jej kolonii opłatom dodatkowym podlegały dodatkowe usługi jak polecenie, poste restante lub wysyłka za granicę. Ponieważ przy nadaniu listu nie pobrano dodatkowej opłaty za Poste Restante opłatę pobrano w Paryżu. Ciekawy list został sprzedany za 640 EUR plus opłaty czyli ok. 830 EUR. (skan 1).

Podobne listy tym razem Firmowe Komisji Plebiscytowej Departamentu Wewnętrznego jako Przesyłki dyplomatyczne wysłane kurierem do Francji zostały sprzedane po 180 EUR czyli ok. 230 EUR brutto (skany 2 i 3).

Największą jednak rzadkością była kartka bez obiegu grzecznościowo skasowana kasownikiem TARNOWITZ typu B unikalnym i niezwykle rzadko spotykanym na korespondencji. Dodatkowo na kartce znalazł się stempel Kontrolera Powiatowego TARNOWITZ. Kartka osiągnęła cenę 180 EUR czyli ok. 230 EUR brutto co można uznać za cenę bardzo okazyjną. Warto zaznaczyć, ze pozycja ta trafiła do filatelisty z Wybrzeża. (skan 4).

Podobna kartkę tym razem z Lublińca z rzadkim stemplem LUBLINITZ typu Ea oraz dodatkowo fioletowym stemplem Komisji Plebiscytowej w Lublińcu sprzedano za 135 EUR czyli ok. 175 EUR. (skan 5). Zastanawia jaka cenę osiągnęłyby te kartki gdyby były z autentycznego obiegu.

Na aukcji sprzedano również dwa bardzo ciekawe listy i rzadkie POSTLAGERND które sprzedano za cenę 180 EUR ( 230 EUR brutto) (skan 6 i 7) które również trafiły do Polski tym razem do Warszawy.

Nabywcę z Warszawy znalazł również bardzo ciekawy zbiorek listów wydania dla Górnego Sląska np. ofrankowany znaczkami 20 MK z dwóch nakładów a także bardzo ciekawy list z Eichenau na kopercie Komisji Plebiscytowej która otrzymywał każdy biorący udział w Plebiscycie i w której znajdowały się kartki do głosowania. Koperty takie należą do dużych rzadkości a cena osiągnięta za ten zbiorek 360 EUR ( czyli ok. 470 EUR) należy do największych okazji na aukcji (skan 8 – 11).

Należy cieszyć się, że tak ciekawe pozycje z okresu Plebiscytu Śląskiego trafiają do Polski wzbogacając nasze zbiory.

Marian Biesiada

Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Copyright 2009 Polski Związek Filatelistów - Okręg Śląsko Dąbrowski. Wszystkie praca zastrzeżone.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2009 by Nick Jones.
Design: MaGiK, Code: Seba0p