PZF Okręg Śląsko-Dąbrowski Ogólnopolski Klub Zainteresowań Filatelistycznych Silesiana

  • Polski
  • Angielski
  • Hiszpański
  • Francuski
  • Niemiecki

Aktualnie online

Gości online: 25

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 17
Najnowszy użytkownik: Tadeusz Kulik

Kalendarz

Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

ZegarAnkieta

Jak oceniasz stronę "Silesiany"Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.

Licznik

free counters

Metalowe Kapsle

Kolekcjonerstwo

Trzej Królowie na kartkach maksimafilii
Dodane przez Andrzej Nowak, dnia 18.12.2010 20:59 Kategoria: Tematy proponowane
Trzej Królowie, Trzej Mędrcy, Trzej Magowie, (gr. μάγοι [magoi]) - w tradycji chrześcijańskiej trzej Mędrcy ze Wschodu (magowie, kapłani religii zaratusztriańskiej, astrologowie), którzy udali się do Betlejem, aby oddać pokłon narodzonemu Jezusowi, święci katoliccy, prawosławni oraz w starożytnych kościołach Wschodu.

Historia
Marco Polo w podróży swojej na Daleki Wschód (XIII wiek) pisze w swym pamiętniku: "Jest w Persji miasto Savah, z którego wyszli trzej Magowie, kiedy udali się, aby pokłon złożyć Jezusowi Chrystusowi" (Seuva w ówczesnej Persji, obecnie w Iranie).

Biblia nie wymienia ich imion ani liczby, wymienia ich jako astrologów pochodzących ze Wschodu (przekłady: BT; Wolniewicz; Gryglewicz), mędrców ze Wschodu (BT); w zachodnim chrześcijaństwie popularnie nazywani imionami Kacper, Melchior i Baltazar wg tradycji, jaka narodziła się w średniowieczu.

Pamiątką tej historii jest uroczystość liturgiczna w Kościele katolickim Objawienia Pańskiego obchodzona 6 stycznia, w Polsce nazywana potocznie świętem Trzech Króli.

W Cerkwi prawosławnej Objawienie Pańskie świętuje się jako Epifanię, jedno z 12 głównych świąt, 6/19 stycznia[1], tj. 6 stycznia wg prawosławnej liturgii posługującej się kalendarzem juliańskim, a 19 stycznia wg obowiązującego kalendarza gregoriańskiego.

Opis pokłonu w Ewangelii Mateusza
Opis pokłonu Mędrców znajduje się tylko w Ewangelii Mateusza (Mt 2,1-12)

Ewangeliczna historia Mędrców (astrologów, magów) opowiada o cudzoziemcach (ich liczba nie jest znana - w przekazach biblijnych mówi się jedynie o trzech darach i to na tej podstawie wysnuwa się potocznie przyjętą liczbę trzech mędrców)[3], którzy, wiedzeni gwiazdą, wyruszyli w drogę do Betlejem, które wyznaczyli jako miejsce narodzin na podstawie proroctwa w Księdze Micheasza (Mi 5, 1)[4], aby złożyć pokłon i dary narodzonemu królowi żydowskiemu. Po drodze wstąpili na dwór Heroda. Ten, usłyszawszy nowinę, w narodzonym upatrywał rywala. Mędrcy, wg ewangelii weszli do domu, w którym przebywali Maria i Józef z Jezusem, ofiarowali mu mirrę, złoto i kadzidło (kadzidło i mirra była wówczas w cenie złota, tę aromatyczną żywicę z rzadkich drzew palili w swoich pałacach jedynie najzamożniejsi ludzie). Otrzymawszy podczas snu wskazówkę, aby nie wracali do Heroda, pielgrzymi wyruszyli z powrotem do swych krajów inną drogą.


czytaj więcej

Źródło: www.wikipedia.pl
Copyright 2009 Polski Związek Filatelistów - Okręg Śląsko Dąbrowski. Wszystkie praca zastrzeżone.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2009 by Nick Jones.
Design: MaGiK, Code: Seba0p